Efektywne ubieganie się o środki europejskie i aktywizacja środowisk wiejskich - takie cele przyświecają tworzeniu lokalnych planów odnowy dla poszczególnych miejscowości. W gminie Wielbark mają je już cztery wsie.

Każda wieś jest inna

UNIJNA PERSPEKTYWA

Wielbark dołącza do grona gmin opracowujących plany odnowy wsi. Wcześniej takie działania podjął samorząd w Rozogach. Swoje strategie przygotowują również mieszkańcy gminy Jedwabno. Dokumenty opracowywane są z myślą o skutecznym pozyskiwaniu środków unijnych w latach 2007-2013, zwłaszcza w ramach programów skierowanych na wsparcie inicjatyw związanych z odnową wsi i ochroną dziedzictwa kulturowego, takich jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz inicjatywa LEADER. Podczas ostatniej sesji Rada Gminy Wielbark zatwierdziła cztery plany odnowy: samego Wielbarka oraz Kucborka, Baranowa i Wesołowa. Wójt Grzegorz Zapadka wyjaśnia, że o wyborze tych akurat miejscowości zdecydowała liczba zamieszkujących je osób oraz możliwości rozwojowe.

- Wcześniej opracowaliśmy listę jedenastu wsi „żywotnych”. W tym roku przygotowaliśmy plany odnowy dla tych czterech. W latach następnych będziemy sukcesywnie opracowywać kolejne - zapowiada wójt.

Nad dokumentami od maja do sierpnia pracował zespół złożony z pracowników urzędu gminy. Jego członkowie spotykali się z mieszkańcami zainteresowanych wsi i zbierali niezbędną dokumentację. Kiedy wstępne projekty planów były gotowe, zaprezentowano je i przedyskutowano na zebraniach wiejskich.

BUDOWAĆ I AKTYWIZOWAĆ

Każdy z planów ma podobną strukturę. Zawiera geograficzną, przyrodniczą i społeczną charakterystykę miejscowości oraz analizę jej mocnych i słabych stron. W dalszej części wskazuje wizję rozwoju wsi i odpowiadającą jej listę niezbędnych do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych.

- Każda z tych czterech miejscowości ma specyficzne problemy, położenie i przekrój społeczny, które musieliśmy uwzględnić pod kątem planowanych zadań - tłumaczy Grzegorz Zapadka. W przypadku Wielbarka są to przede wszystkim zagospodarowanie terenów zielonych znajdujących się na zapleczu stadionu Omulwi i modernizacja samego obiektu (m.in. montaż systemu zraszającego płytę główną, postawienie ogrodzeń, budowa miejsc dla publiczności) oraz remont budynku Gminnego Ośrodka Kultury. W innych wsiach na pierwszy plan wybija się budowa boisk i remonty wiejskich świetlic, ale plany przewidują również inwestycje specyficzne dla każdej z nich. Tak jest chociażby w przypadku Kucborka, gdzie strategia zakłada budowę ścieżek rowerowych, wygospodarowanie terenów pod pola biwakowe i działania promocyjne związane ze szlakiem kajakowym na przepływającej przez tę miejscowość rzece Sawicy. W trzech mniejszych miejscowościach koszt inwestycji oszacowano na 270 tys. złotych dla każdej. W Wielbarku pochłoną one 695 tys. złotych.Część opisanych w dokumentach przedsięwzięć pokrywa się z wieloletnim planem inwestycyjnym gminy. Chodzi przede wszystkim o modernizację istniejących dróg, zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu oraz budowę sieci kanalizacyjnej.

Plany wspominają również o organizacji imprez kulturalnych i aktywizacji lokalnych społeczności.

- Zależy nam na tym, żeby oprócz typowych „twardych” inwestycji realizować również zadania o charakterze społecznym, służące chociażby integracji środowisk wiejskich - mówi Grzegorz Zapadka.

Wojciech Kułakowski