Jedną z najstarszych budowli w Szczytnie jest kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Warszawskiej.

Zachęta ze szczyptą czarnego humoru Jak czytamy na stronie internetowej parafii,  w 2019 roku będzie on obchodził jubileusz 300-lecia.  W latach 2000-2007 był remontowany, ale prace przeprowadzono dość powierzchownie. Co prawda odnowiono elewację, ale nie zajęto się fundamentami i dachem, który obecnie przecieka. Dodatkowym problemem są korniki pożerające ołtarz, ambonę i ławki. Miejscowa społeczność chce przeprowadzić kolejne naprawy własnymi siłami i z pomocą środków unijnych.
Mimo tych i innych problemów humory miejscowej luterańskiej społeczności dopisują. Nie każdy ewangelik, podobnie jak katolik, regularnie chodzi do kościoła i by o tym obowiązku  przypomnieć, na tablicy ogłoszeniowej stojącej obok świątyni wywieszono pewien obrazek.
Dodajmy jeszcze, że choć zgodnie z ewangelicką tradycją, wnętrze kościoła jest bardzo skromne, to zawiera prawdziwe architektoniczne perełki – piękny ołtarz, bogato zdobioną ambonę i chrzcielnicę z początku XVIII wieku. Ów element jest bardzo rzadko spotykany w wystroju świątyń ewangelickich. Piszemy o o tym, bo choć ów zabytkowy kościół stoi prawie w centrum miasta, to jednak jest mało znany przeciętnemu mieszkańcowi. Warto więc do niego wpaść, aby to wszystko obejrzeć.

ZADZIWIAJĄCA PRECYZJA

Jeszcze jedna ciekawostka kościelna. Na jego ścianie od strony ul. Warszawskiej w murze widać wbity weń spory metalowy ćwiek.
Jest  to tzw. reper, czyli element zawierający informację o wysokości nad poziom „0”, za jaki uznaje się poziom morza. Nie znamy daty jego umieszczenia – czy został on zainstalowany już z chwilą powstania budowli, ale jest na pewno wiekowy. Poza tym umieszczona na nim cyfra wyróżnia się dokładnością do trzech miejsc po przecinku - 147,553. Sprawdziliśmy tę wielkość na współczesnej mapie wysokościowej, sporządzonej za pomocą satelitów. Rzędna działki, na której stoi kościół wynosi 147,07 m n.p.m.  Gdy dodamy wysokość, na  jakiej umieszczono reper, wszystko będzie się zgadzać. Zadziwiające, że w dawnych czasach umiano tak precyzyjnie wyliczać tego typu wielkości.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.