Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic konsekwentnie realizuje swoje plany związane z zagospodarowaniem dawnego kościoła ewangelickiego w Klonie. Niedawno pozyskało ono łącznie 70 tys. złotych

z Fundacji Wspomagania Wsi na remont świątyni i urządzenie w niej świetlicy.

Był kościół, będzie świetlica

50 TYSIĘCY NA NOWY DACH

Klon, słynąca w całym powiecie z zabytków drewnianego budownictwa ludowego wieś, wkrótce będzie mogła się szczycić jeszcze jednym wartym uwagi obiektem. Remontu doczeka się nieużytkowany od lat kościół ewangelicki wybudowany w latach 30. minionego stulecia. Budynek w 2006 roku odkupiło od parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczytnie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic. Dwa lata wcześniej, przy okazji obchodów 350-lecia miejscowości, jego członkowie pozyskali z Fundacji Wspomagania Wsi 6 tys. złotych na uporządkowanie i zabezpieczenie kościoła przed dewastacją. Teren wokół obiektu ogrodzono, a gmina zbudowała tu plac zabaw dla najmłodszych. Stowarzyszenie od początku miało jednak poważniejsze plany względem dawnej świątyni. Jego członkowie zamierzali zaadaptować budynek na wiejską świetlicę, służącą lokalnej społeczności. Realizację przedsięwzięcia uzależniali jednak od pozyskania na ten cel środków z zewnątrz. W czerwcu ub.r. złożyli do Fundacji Wspomagania Wsi wniosek o dotację na remont dachu byłego kościoła. Zyskał on akceptację i stowarzyszenie otrzymało 50 tysięcy złotych.

- Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup dachówki, rynien i gąsiorów. Prace mają ruszyć w maju, ale wcześniej chcemy wykonać też pewne roboty przygotowawcze - mówi Jarosław Kozikowski, prezes stowarzyszenia. Wiadomo już, że remont dachu kościoła wykona Zakład Gospodarki Komunalnej w Rozogach.

SAMI ZROBIĄ REMONT

Drugi projekt związany z zagospodarowaniem obiektu powstał w ramach programu „Nasza świetlica, nasz klub”. Przedsięwzięcie zatytułowane „Centrum kulturalne dla juniora i seniora” zakłada adaptację budynku na świetlicę wiejską z bezpłatnym dostępem do internetu. Ma ona być wykorzystywana przez mieszkańców nie tylko jako lokal do odbywania spotkań, ale także jako miejsce promocji dziedzictwa kulturowego i historii Klonu oraz pogranicza mazursko-kurpiowskiego. W ramach tego projektu stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych. Środki te zostaną wykorzystane na prace remontowe wewnątrz budynku.

- Wykonają je mieszkańcy i członkowie stowarzyszenia w ramach wolontariatu - informuje Jarosław Kozikowski. Zakres robót jest dość duży. W kościele trzeba uzupełnić tynki, wstawić drzwi i ułożyć podłogę. W planach jest również zainstalowanie ogrzewania kominkowego. Członkowie stowarzyszenia chcą także zakupić stół do tenisa oraz gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W świetlicy powstanie mała biblioteka, do dyspozycji mieszkańców będą też cztery komputery. Na razie problem stanowi dostęp do internetu - w Klonie nie ma bowiem stałego łącza. Jarosław Kozikowski wierzy jednak, że ten problem uda się wkrótce rozwiązać. Świetlica ma zacząć służyć lokalnej społeczności już od września.

- To miejsce jest nam bardzo potrzebne. Wszelkie spotkania i imprezy wiejskie do tej pory odbywają się w szkole - mówi prezes Kozikowski. Stowarzyszenie, któremu przewodzi skupia obecnie 31 osób. Jego członkowie zamierzają nadal zabiegać o środki na rozwój Klonu i okolic.

- Nabraliśmy już doświadczenia w pisaniu projektów. Nawet te, na które nie dostaliśmy dofinansowania nie poszły na marne, bo dzięki nim zyskaliśmy potrzebną wiedzę - mówi Jarosław Kozikowski.

(łuk)/Fot. archiwum "KM"

PS.

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klon i Okolic ma status organizacji pożytku publicznego, istnieje więc możliwość przekazania 1% podatku na jego działalność.

Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, oddział w Rozogach, nr rachunku: 89 8920 0001 0011 1605 2000 0010, nr KRS 0000206250.