Początki wsi

Targowska Wólka to niewielka wieś położona w gminie Dźwierzuty pomiędzy Targowem a Kałęczynem. Jej historia jest trudna do odtworzenia. Warto ją jednak odwiedzić, ponieważ znajduje się tu jeden z ciekawszych cmentarzy na terenie naszego powiatu. Zanim jednak go opiszę, kilka zdań o przeszłości tej miejscowości.

Cmentarz w Targowskiej Wólce
Olbrzymi, kamienny nagrobek Hermanna Plenesa

W 1386 r. Zakon Krzyżacki nadał obszar późniejszego folwarku w Targowskiej Wólce Nicholasowi Witkopowi z Targowa. W 1485 r. obszar, na którym założono Targowską Wólkę, jest już własnością Caspara von Wildenhaina. W 1615 r. właścicielem Targowa jest Hans von Wildenhain. Wtedy to wymienia się już wchodzącą w skład dóbr Targowską Wólkę. Jednak folwark ten założony został prawdopodobnie przed 1500 r. W rękach rodziny von Wildenhain znajdował się prawie do końca XVIII w. Na początku XVIII w. liczył 10 włók.

W 1778 r. dobra targowskie wraz z folwarkiem w Targowskiej Wólce kupił Adam von Nickeritz. Jeszcze w tym samym wieku Targowska Wólka stała się własnością Gottlieba Christopha von Drauschwitza.

W 1782 r. majątek liczył 7 dymów. W XIX wieku Targowska Wólka była własnością Woiskich. Na cmentarzu zachował się niewielki kawałek płyty nagrobnej osoby noszącej takie nazwisko. Następnie jako właściciele majątku pojawiają się osoby noszące różne nazwiska. Na podstawie danych z nagrobków oraz nielicznych danych genealogicznych można założyć, że najprawdopodobniej ci kolejni właściciele byli ze sobą spokrewnieni.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.