Ostatnio daje się zaobserwować w Szczytnie jakby instytucjonalne rozszerzenie ról w krzewieniu kultury i sztuki. Już nie tylko placówki ku temu ustanowione, bo także coraz częściej miejscowe parafie podejmują te arcypożyteczne działania. Przykładem były występy chórów i jasełka w kościele WNMP przy ul. Konopnickiej, a kilka dni temu koncert zespołu "De Profundis" w kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Tuwima.

W świątyni pw. Chrystusa Króla, w minioną sobotę (6 marca) zespół "De Profundis", który przybył do Szczytna (pierwszego miasta na trasie koncertowej) z odległego Krakowa, zaprezentował widzom misterium muzyczno-poetyckie "Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje".

Niezwykła atmosfera wydarzenia, katedralnie brzmiące dźwięki syntezatorów wzbogacone o saksofony i trąbkę, do tego jeszcze okraszane cytatami z poezji ks. Jana Twardowskiego dały uczestnikom misterium nowy i niepowtarzalny sposób przeżywania Męki Pańskiej.

- Wydarzenia rozgrywające się przed 2000 lat w starożytnej Jerozolimie, opisywane przez ewangelistów, a także miejsca cierpień Jezusa: Pałac Piłata, góra Kalwaria i Golgota, wszystko to zostało potwierdzone przez współczesną naukę, więc życie i męka Jezusa nie jest mitem, a prawdą historyczną - tak pokrótce można by streścić słowa ks. Mirosława Rudomana, proboszcza parafii św. Chrystusa Króla, wygłoszone na wstępie misterium.

Droga Krzyżowa, temat misterium poetycko-muzycznego, we współczesnych czasach odbywa się na pamiątkę męczeńskiej śmierci Jezusa. Jej obecna forma, składająca się z XIV stacji zatrzymań i zadumy swoje korzenie czerpie z XIV-wiecznej ceremonii ustanowionej przez Zakon Franciszkanów.

Marek J. Plitt

2004.03.10