Przyjrzenie się z bliska pracy w różnych instytucjach

i firmach to dla młodych ludzi pierwszy krok w zdobywaniu doświadczeń i pomoc

w wyborze zawodu. Możliwość taką daje im udział w Dniu Przedsiębiorczości.

Jak być przedsiębiorczym

W czwartek 3 kwietnia młodzież ze szczycieńskich szkół średnich uczestniczyła w jednodniowych praktykach w wybranych firmach i instytucjach na terenie powiatu. Uczniowie swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywali m.in. w komendach powiatowych policji i straży pożarnej, w Wyższej Szkole Policji, urzędach gmin w Pasymiu, Dźwierzutach i Jedwabnie, w starostwie, areszcie śledczym, sądzie oraz szpitalu. W sumie do programu „Dzień przedsiębiorczości” włączyły się 23 instytucje. Uczennicę I klasy technikum ekonomicznego ZS nr 1 Sylwię Sędzińską gościła także redakcja „Kurka Mazurskiego”. Uczestniczka praktyki mogła się zapoznać z pracą na stanowisku dziennikarza i składacza komputerowego oraz przyjrzeć się pracy biura ogłoszeń.

- Pracodawcy z terenu powiatu bardzo przychylnie odnoszą się do pomysłu i chętnie przyjmują uczniów - mówi doradca zawodowy z ZS nr 1 Oksana Sostek. Celem Dnia Przedsiębiorczości jest przede wszystkim zweryfikowanie wyobrażeń młodych ludzi na temat pracy w danym zawodzie.

- Często młodzież w ogóle nie wie, co chce robić w przyszłości. Dzięki tym praktykom część osób może po raz pierwszy o tym pomyśleć - zauważa Oksana Sostek.

Uczestnicząc w projekcie, uczniowie dowiadują się również, jakie kwalifikacje i umiejętności muszą zdobyć, by otrzymać pracę w wymarzonym zawodzie. Uczą się też relacji interpersonalnych. Przedsięwzięcie organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, a patronuje mu Prezydent RP. W minionym roku szkolnym w Dniu Przedsiębiorczości wzięło udział łącznie ponad 39 tysięcy uczniów z terenu kraju oraz 18 tysięcy firm i instytucji.

(ew)/Fot. E. Kułakowska