Nieznacznie, bo o 151 wzrosła w ciągu ubiegłego roku liczba mieszkańców powiatu. W jego stolicy, chociaż co roku rodzi się więcej ludzi niż umiera, mieszkańców systematycznie ubywa. Przybywa ich za to w gminach Szczytno i Pasym.

Powiat rośnie, miasto maleje

Na koniec ubiegłego roku w powiecie szczycieńskim było zameldowanych na stałe 71 785 osób. To oznacza, że jest nas o 151 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej mieszkańców przybyło gminom Szczytno (179), Pasym (119) i Jedwabno (51). Ubyło za to, i to sporo, stolicy powiatu. Szczytno zamieszkuje 25 099 osób, o 170 mniej niż rok temu. Jeśli ta odnotowywana w ostatnich latach tendencja się utrzyma, za rok straci ono status miasta dwudziestopięciotysięcznego.

Dane pokazują, że w Szczytnie rodzi się nieznacznie więcej ludzi niż umiera. Skąd więc systematyczny spadek liczby mieszkańców?

- Młodzi ludzie wyjeżdżają z Warmii i Mazur w poszukiwaniu lepszego miejsca w kraju. Nie jesteśmy tak dynamiczni jak wielkie centra ekonomiczno-kulturalno-przemysłowe – tłumaczą socjologowie.

Nie może też cieszyć fakt, że w roku ubiegłym zahamowany został wzrost urodzeń. W 2010 roku w Szczytnie przyszło na świat 238 dzieci, o 30 mniej niż w 2009 r. Według socjologów, niechęć do posiadania dziecka wynika głównie z powodów materialnych. Brak perspektyw na spokojną i stałą pracę, niskie pensje i finansowa niepewność zwyczajnie odstraszają małżonków.

Czy tę tendencję można odwrócić?

Starosta Jarosław Matłach zapewnia, że władzom powiatu zależy na tym, aby liczba mieszkańców rosła.

- Wzrost ludności świadczy o atrakcyjności danego terenu – mówi starosta, dodając, że dotyczyć to może zarówno miejsca zamieszkania, sprzyjających warunków turystycznych czy gospodarczych.

- Ambicją samorządów powinno być zabieganie o to, aby mieszkańców im przybywało – dodaje. Od razu zaznacza jednak, że tu największe pole do popisu mają wójtowie i burmistrzowie, którzy mogą kreować politykę przyciągającą ludzi i inwestorów.

- Starostwo robi wszystko, aby przyspieszyć proces wydawania pozwoleń – tłumaczy starosta.

Z kolei władze miasta zdecydowały się na miły gest w stosunku do rodziców, którym przybędzie potomek. Od tego roku każdy nowo narodzony mieszkaniec Szczytna będzie dostawał w prezencie kocyk. Jako pierwsza otrzymała go Julia Zduńczyk urodzona 3 stycznia br. Podarunek otrzymała bezpośrednio od burmistrz Danuty Górskiej, która z tej okazji odwiedziła dom państwa Anety i Jacka Zduńczyków.

POPULARNA GMINA

Tak jak systematycznie ubywa mieszkańców miastu, tak przybywa ich w otaczającej go gminie. Nic dziwnego, tereny są atrakcyjne, bo sporo tam lasów i jezior, a do tego blisko do Szczytna.

- W mieście zaczyna brakować miejsc pod budownictwo jednorodzinne. Do tego działki są drogie – tłumaczy starosta Matłach, który niedawno przeprowadził się na teren gminy Szczytno.

- Mieszkanie poza centrum, z dala od zgiełku, może sprzyjać zdrowotności – uważa Sławomir Szymański, kierownik przychodni „Eskulap”. Mieszkaniec podszczycieńskiego Leśnego Dworu ma dobrą skalę porównawczą, bo wcześniej mieszkał w Grodzisku Mazowieckim i Warszawie.

- Życie toczy się tu zdecydowanie spokojniej, niż w zamieszkiwanym przez kilkadziesiąt rodzin bloku, co też oczywiście przekłada się na mniejszy stres – mówi lekarz.

Wójt Sławomir Wojciechowski przyznaje, że warunki krajobrazowe i bliskie sąsiedztwo miasta na pewno mają duży wpływ na osiedlanie się nowych mieszkańców na terenie gminy Szczytno. Zaznacza jednak, że gminne obszary systematycznie uzbrajane są w niezbędną infrastrukturę. Dzięki temu jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe domy w Szczycionku, Lipowej Górze, Nowym Gizewie, Rudce. Ludzie osiedlają się też w dalej położonych od Szczytna: Płozach Wawrochach, Nowinach, Szymanach czy Sasku.

- Cieszę się z tego faktu, bo to oznacza większe pieniądze dla gminy, nie tylko z podatków, ale także w podziale dochodów z budżetu państwa – komentuje wójt.

POPULARNE IMIONA

Wśród nowo narodzonych dzieci zarejestrowanych w szczycieńskim USC utrzymuje się już od kilku lat nieznaczna przewaga chłopców. Wśród nich dominują imiona Jakub, Wojciech, Kacper, Piotr i Aleksander. Dziewczynkom z kolei rodzice najczęściej nadają imiona - Maja, Lena, Amelia, Julia, Oliwia i Aleksandra.

Popularne kiedyś imię Barbara nadano tylko jednej narodzonej w ubiegłym roku dziewczynce. W gronie nowych obywateli pojawiła się też jedna Iga, Miła, Fabian, Bronisław i Elian. Zdarzają się nietypowe przypadki, kiedy rodzice wybierają imiona rzadko spotykane, niepolskie.

- Próbujemy wówczas przekonać ich, żeby się jeszcze zastanowili - mówi Dorota Tomaszczyk, kierownik USC w Szczytnie. Czasami się udaje. Na przykład zamiast Xaviera, bo takie imię rodzice chcieli niedawno nadać swemu dziecku, pojawił się ostatecznie Aleksander. Nie brak przypadków, że rodzice przyznają urzędnikom rację, ale dopiero gdy ich pociecha zaczyna uczęszczać do przedszkola i żali się na reakcję rówieśników.

- Do pół roku można zmienić imię dziecku bez większych formalności – mówi kierownik USC. - Potem potrzebna jest decyzja administracyjna. Wcześniej jednak rodzice muszą swój wniosek przekonująco uzasadnić.

(o)/fot. M.J.Plitt

Najstarsi mieszkańcy powiatu szczycieńskiego

SZCZYTNO: Najstarsi mieszkańcy powiatu mieszkają w Szczytnie. Są nimi równo stulatkowie: Stanisław Horosz, Michał Drozdowicz i Marianna Kowalska. Do przynależności w klubie stulatków, tylko kilku miesięcy brakuje Irenie Matuszewicz i Wincentynie Kawieckiej.

W pozostałych gminach najstarszymi mieszkańcam są:

DŹWIERZUTY – Stanisława Wilk (97 l.). Małszewko, Lotta Dorow (94), Popowa Wola, Józefa Radziejewska (93), Dźwierzuty

JEDWABNO – Leokadia Wieczorek (96), Jedwabno, Stanisław Włodkowski (93), Narty, Eleonora Lidzka (93), Szuć

PASYM - Stanisława Rosik (97), Dźwiersztyny, Lucjan Nowotczyński (95), Michałki, Wacława Grabowska (94), Tylkowo

ROZOGI – Anna Zyśk (96), Orzeszki, Anna Błońska (94), Rozogi, Stanisława Litwińczyk (92), Rozogi,

SZCZYTNO – Marianna Wilk (94), Leśny Dwór, Lucyna Prusińska (93), Olszyny, Konstanty Dobrzański (92), Małdaniec, Maria Mackiewicz (92), Lipowiec, Leokadia Ruszczyk (92), Romany, Genowefa Kacprzak (92), Romany

ŚWIĘTAJNO – Bronisława Gejda (98), Stare Czajki, Zofia Filipowicz (94), Kolonia, Aleksander Kruczyk (94), Spychowo, Genowefa Woźniak (94), Świętajno

WIELBARK – Franciszek Klimek (95), Lejkowo, Stanisław Niski (93), Wielbark, Franciszek Kaczkowski (92), Łatana Mała, Marian Żuchowski (92), Wielbark

Najczęściej wybierane imiona:

DZIEWCZYNKI: Maja (36), Lena (27), Amelia (20), Julia (17), Oliwia (16), Aleksandra (13), Zuzanna, Natalia, Wiktoria (po 12), Zofia (9), Weronika (6), Antonina (4)

CHŁOPCY: Jakub (22), Wojciech (17), Kacper (15), Piotr (14), Aleksander (12), Daniel (11), Wiktor, Mateusz (po 10), Michał, Paweł, Marcel (po 8), Oliwier, Antoni, Krzysztof (6), Stanisław (5)