Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia

w Szczytnie ma swojego patrona. Został nim najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. Podczas uroczystej gali dokonano

także oficjalnego otwarcia sali koncertowej.

Szkoła z patronem

Z UDZIAŁEM MINISTRA

Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia odbyły się w środę 5 maja. Uczestniczył w nich wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Wspólnie z dyrektorem Tomaszem Wawrzynkiewiczem dokonał odsłonięcia, umieszczonej na budynku szkoły, tablicy okolicznościowej. Później oficjalnie otwarto salę koncertową. Dyrektor Wawrzynkiewicz, nawiązując do perturbacji związanych z jej budową, podkreślał, że warto mieć marzenia i mimo wielu trudów sukcesywnie zmierzać do ich spełnienia. Minister kultury, gratulując nowej sali koncertowej, zwracał uwagę na osobisty wkład i zaangażowanie dyrektora Wawrzynkiewicza w powstanie obiektu. Uroczystość uwieńczył okolicznościowy koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Oddając hołd wielkiemu kompozytorowi, wykonali m. in. jego Koncert f-moll opus 11 część III.

HISTORIA

Historia Szkoły Muzycznej w Szczytnie sięga 1958 r. Wówczas utworzono Szkołę Umuzykalniającą mającą siedzibę w budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Po dwóch latach placówkę przekształcono w Państwowe Ognisko Muzyczne, a jego siedzibą stał się budynek przy ul. H. Sienkiewicza 5. W 1962 roku zapadła decyzja o przemianowaniu Ogniska Muzycznego na Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Szczytnie i pod taką nazwą działa ona do dziś. Funkcje dyrektora do roku 1967 pełnili kolejno: Jerzy de Gache, Marian Dziurowiczow i Michał Sawicz. Budynek przy ul. Sienkiewicza posiadał tylko pięć sal lekcyjnych, ponieważ w pozostałych pokojach na piętrze mieszkali pracujący w szkole nauczyciele. W latach sześćdziesiatych ubiegłego wieku zatrudnionych było sześciu nauczycieli uczących gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie i instrumentach dętych.

1 września 1967 roku dyrektorem został Tomasz Wawrzynkiewicz. Jednym z jego priorytetowych zadań było uregulowanie kwestii lokalowych, w wyniku czego zamieszkujacy w szkole nauczyciele otrzymali mieszkania komunalne. Szkoła uzyskała większą powierzchnię, przybyło nowych instrumentów, zwiększyła się liczba uczniów i kadra pedagogów. To przyczyniło się do rozwoju szkoły. Jej uczniowie uczestniczyli nieomal we wszystkich okolicznościowych akademiach miejskich, obsługując programy artystyczne.

Wraz z rozwojem placówki wzrastało zapotrzebowanie na zwiększenie bazy lokalowej. W latach 1989-1995 pobudowany został nowy trzykondygnacyjny budynek do zajęć dydaktycznych, a stary poddano kapitalnemu remontowi. Przebudowana została też stara, źle działająca kotłownia węglowa. Mimo zdecydowanej poprawy warunków lokalowych, nadal sporym utrudnieniem w działalności szkoły był brak odpowiedniej sali do prezentacji osiągnięć muzycznych i funkcjonalnej sali do zajęć rytmiki. Cel, mimo niemałych trudności, udało się zrealizować. Budowa finansowana była w całości przez ministerstwo kultury.

Szkoła Muzyczna aktywnie uczestnicząca w popularyzowaniu muzyki w środowisku, stanowi ważne ogniwo w życiu kulturalnym naszego miasta i powiatu. Co roku organizowanych jest blisko 30 imprez muzycznych. Nawiązano kontakty ze szkołą muzyczną w Kaliningradzie i z miastem Bad Kreuznach w Niemczech, czego efektem są wymienne koncerty uczniów. Regularnie już organizowane są dla społeczeństwa miasta comiesięczne koncerty muzyki poważnej. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, a pełna słuchaczy sala świadczy o zapotrzebowaniu na tę formę profesjonalnej muzyki.

Szkoła zatrudnia obecnie 13 nauczycieli z wyższym wykształceniem magisterskim.

W roku szkolnym 2009/2010 naukę pobiera tu 110 uczniów w dwóch cyklach nauczania: w 6-letnim i 4-letnim w klasach: skrzypiec, fortepianu, akordeonu, gitary klasycznej, instrumentów dętych drewnianych, instrumentów dętych blaszanych. Efektem kształcenia jest liczna grupa młodzieży kontynuująca naukę muzyki w szkołach muzycznych II stopnia.

GS-K/fot. E. Kułakowska