W miniony czwartek

w auli Zespołu Szkół nr. 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa pt. „Ruch polski w Powiecie Szczycieńskim w latach 1896 - 1939. Działalność Banku Ludowego oraz Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r.”

W miniony czwartek w auli Zespołu Szkół nr. 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa pt. „Ruch polski w Powiecie Szczycieńskim w latach 1896 - 1939. Działalność Banku Ludowego oraz Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r.”

W rocznicę plebiscytu

Słuchacze, wśród których nie zabrakło nauczycieli i uczniów wysłuchali wystąpień: dra Zbigniewa Kudrzyckiego - „Polska wobec plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r.”, prof. dra hab. Janusza Jasińskiego - „Uporczywa droga do Polski Bogumiła Linki i jego rodziny”, dra Jana Chłosty - „Rola i znaczenie Banku Mazurskiego w działaniach Polaków na Mazurach w I połowie XX wieku”, mgra Sławomira Ambroziaka - „Zwycięzcy i zwyciężeni. Postawy społeczności lokalnej wobec plebiscytu 1920 na przykładzie okręgu Jedwabna”. Największe wrażenie na zebranych wywarł wykład prof. Janusza Jasińskiego na temat tragicznych losów Bogumiła Linki i jego rodziny. Z uwagą przysłuchiwali mu się obecni na sali potomkowie mazurskiego działacza. Teksty zaprezentowanych referatów mają być opublikowane w  specjalnej książce lub w „Roczniku Mazurskim”. W przerwie wykładów ogłoszono zwycięzców konkursu dla uczniów szkół średnich pt. „Plebiscyt 1920 roku i ruch polski w powiecie szczycieńskim w latach 1896 - 1939” i wręczono im nagrody. Zwyciężczynią została Dominika Gołaszewska z Zespołu Szkół Nr 2 w Szczytnie. Cieszy to, że ta trudna tematyka znajduje zainteresowanie wśród młodzieży. Organizatorem konferencji był Powiat Szczycieński, Bank Spółdzielczy w Szczytnie oraz Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

(a)  /fot. M. Więcek